Wydarzenie

Ikona BIP Ikona rodo Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Ikona Grupa JSW Edysk

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało dofinansowanie dla JSW Innowacje S.A. projektu AutoInvent

W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, działanie 1.2 „Sektorowe programy B+R” w konkursie 8/1.2/2017/POIR (Program sektorowy INNOSBZ).

AutoInvent – to system automatycznej akwizycji i analizy danych przestrzennych automatyzujący proces inwentaryzacji, modelowania i obliczania objętości składowisk węgla w czasie quasi rzeczywistym.  Głównym celem projektu jest poprawienie dokładności i jakości danych pomiarowych uzyskiwanych podczas inwentaryzacji oraz skrócenie czasu realizacji pomiaru, obliczeń i przygotowania raportu z inwentaryzacji składu.

 Poprawa dokładności i jakości zostanie osiągnięta poprzez wykonywanie pomiarów z powietrza przy zastosowaniu platform bezzałogowych i technik fotogrametrii oraz skanowania laserowego. Skrócenie czasu realizacji zadania zostanie osiągnięte poprzez automatyzację procesu przetwarzania danych pomiarowych i generowania raportu.

 

W ramach projektu powstanie kompletny system automatycznie dostarczający raporty o ilości węgla na składowisku do kilku godzin od wydania zlecenia przygotowania raportu. Automatyczny start drona nastąpi z lądowiska – stacji, w której przechowywany będzie dron. Lądowisko będzie automatycznie zamykane kopułą otwieraną wyłącznie przed startem i lądowaniem drona. Wewnątrz stacji znajdować się będzie system automatycznego ładowania baterii drona oraz system klimatyzacji zapewniający stałą temperaturę i wilgotność odpowiednią dla przechowywania czułych urządzeń pomiarowych i elektronicznych.

 

Zapewnienie dokładnego wyniku inwentaryzacji odbywać się będzie dzięki innowacyjnej metodzie pomiarowej. Pomiar dokonywany będzie poprzez integrację danych fotogrametrycznych z kamer wysokiej rozdzielczości oraz skanowania laserowego. Określanie pozycji drona z dokładnością kilku centymetrów będzie możliwe poprzez połączenie technologii różnicowej nawigacji satelitarnej GNSS RTN z tachimetrycznym pozycjonowaniem laserowym. Fuzja danych z wszystkich wspomnianych metod pozwoli na określenie ilości węgla na składowisku z dokładnością do 0,05%. Obliczenie i opracowywanie raportu odbywać się będzie automatycznie po powrocie drona do stacji-lądowiska. Zebrane dane pomiarowe zostaną przesłane do serwerów z zainstalowanym oprogramowaniem do przetwarzania i analizy uzyskanych informacji.

 

Możliwość wykonywania lotów automatycznych będzie zagwarantowana dzięki współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Polską Agencją Żeglugi Powietrznej mająca na celu opracowanie pierwszego na świecie systemu automatycznej rezerwacji przestrzeni powietrznej do wykonywania autonomicznych lotów dronów. Obszar pomiarowy zabezpieczony, zostanie zgodnie z koncepcją U-Space poprzez geofencing, czyli wirtualne ogrodzenie o ściśle określonych wymiarach i rozmieszczeniu w przestrzeni. Zostanie to zrealizowane między innymi poprzez rozmieszczenie odbiorników ADS-B wokół obszaru, nad którym wykonywany jest lot, co pozwoli na automatyczne śledzenie aktualnego położenia drona i przesyłanie tej informacji do pozostałych użytkowników przestrzeni powietrznej.

 

Badania oraz demonstracje systemu będą realizowane na terenie tworzonego  przez JSW Innowacje Narodowego Obszaru Testowego Technologii Autonomicznych, który zostanie wyznaczony w ramach rewitalizacji wybranej kopalni JSW. Planuje się, że pod koniec czerwca tego roku możliwe będą pierwsze próby systemu pilotażowego. Projekt AutoInvent zakończy się wdrożeniem kompletnego systemu automatycznej akwizycji i analizy danych przestrzennych.

Inne aktualności

Więcej aktualności